Endokrini disruptori
KEMIKALIJE POVEZANE SA NIZOM ZDRAVSTVENIH PROBLEMA
Kemikalije koje ometaju endokrini sustav su prirodne ili umjetno stvorene kemikalije koje mogu oponašati, blokirati ili interferirati s tjelesnim hormonima koji su dio endokrinog sustava.
GDJE IH SVE MOŽETE PRONAĆI
Endokrini disruptori nalaze se u mnogim svakodnevnim proizvodima:
Ambalaži za hranu i piće
Kozmetičkim proizvodima
Igračkama
Pesticidima
Tepisima…
Do kontakta s ovim kemikalijama može doći putem zraka, prehrane, kože i vode.
Čak i niske doze kemikalija koje ometaju endokrini sustav mogu biti nesigurne. Normalno endokrino funkcioniranje tijela uključuje vrlo male promjene u razinama hormona, ali znamo da čak i te male promjene mogu izazvati značajne razvojne i biološke učinke.
85 000 kemikalija koje je napravio čovjek, a 1000 ili više od njih mogli bi biti endokrini disruptori.
SljedećI su među najčešćim, znanstveno dokazanim i proučenim:
Atrazin je jedan od najčešće primjenjivanih herbicida u svijetu, često se koristi za suzbijanje korova u usjevima kukuruza i šećerne trske.
Bisfenol A (BPA) koristi se za izradu polikarbonatne plastike i epoksidnih smola. Koristi se u proizvodnji, pakiranju hrane, igračaka i drugim primjenama. BPA smole mogu se naći u oblogama neke konzervirane hrane i pića.
Dioksini su nusprodukt određenih proizvodnih procesa, kao što su proizvodnja herbicida i izbjeljivanje papira. Mogu se ispustiti u zrak od spaljivanja otpada i šumskih požara.
Perklorat je bezbojna sol koja se proizvodi i koristi kao industrijska kemikalija za izradu raketa, eksploziva i vatrometa, a može se pronaći u nekim podzemnim vodama.
Per- i polifluoroalkilne tvari (PFAS) velika su skupina kemikalija koje se naširoko koriste u industrijskim primjenama, kao što su pjena za gašenje požara, neprijanjajuće posude, papir i tekstilni premazi.
Ftalati su velika skupina spojeva koji se koriste kao tekući plastifikatori. Nalaze se u stotinama proizvoda, uključujući neka pakiranja hrane, kozmetiku, mirise, dječje igračke i cijevi medicinskih uređaja. Kozmetika koja može sadržavati ftalate uključuje lak za nokte, sprej za kosu, losion poslije brijanja, sredstvo za čišćenje i šampon.
Fitoestrogeni su prirodne tvari s djelovanjem sličnim hormonima koje se nalaze u nekim biljkama; oni mogu imati sličan učinak kao estrogen koji proizvodi tijelo. Hrana od soje, na primjer, sadrži fitoestrogene.
Polibromirani difenil eteri (PBDE) koriste se za izradu usporivača plamena za proizvode kao što su pjena za namještaj i tepisi.
Poliklorirani bifenili (PCB) korišteni su za izradu električne opreme, poput transformatora, a nalaze se u hidrauličkim tekućinama, tekućinama za prijenos topline, mazivima i plastifikatorima. PCB-i su se masovno proizvodili diljem svijeta sve dok nisu zabranjeni 1979.
Triklosan je sastojak koji je prethodno dodan nekim antimikrobnim proizvodima i proizvodima za osobnu njegu, poput tekućih voda za tijelo i sapuna.
Sve to može djelovati pomalo zastrašujuće kada pogledate koliko se kemikalija koje ometaju endokrini sustav nalazi u svakodnevnim proizvodima. Umjesto straha, želim da se osjećate osnaženo i naučite više za vašu dobrobit i dobrobit cijele vaše obitelji.
Endokrini disruptori ne mogu se potpuno izbjeći ili ukloniti, međutim ako ste dovoljni informirani možete donijeti odluke o tome što ćete izbjegavati, kako biste smanjili izloženost i rizik od bilo kakvih mogućih zdravstvenih učinaka.
LJUDSKO TIJELO OVISI O HORMONIMA, A Čak i niske doze kemikalija ometaju endokrini sustav
Ljudsko tijelo ovisi o hormonima za zdrav endokrini sustav, koji kontrolira mnoge biološke procese poput normalnog rasta, plodnosti i reprodukcije.
Endokrine žlijezde, raspoređene su po cijelom tijelu, one proizvode hormone koji djeluju kao signalne molekule nakon otpuštanja u krvožilni sustav.
Hormoni djeluju u iznimno malim količinama, a manji poremećaji u tim razinama mogu izazvati značajne razvojne i biološke učinke.
U suštini, razlog zašto endokrini disruptori mogu biti opasni je taj što zbunjuju tijelo u pretjeranoj ili premaloj proizvodnji hormona.
ENDOKRINI SUSTAV
Endokrini sustav je mreža žlijezda i organa. Koristi hormone za kontrolu i koordinaciju metabolizma vašeg tijela, razine energije, reprodukcije, rasta i razvoja te odgovora na ozljede, stres i raspoloženje.
Dijelovi endokrinog sustava su:
Hipotalamus.
Hipotalamus se nalazi u bazi mozga, blizu optičke kijazme, gdje se križaju i susreću optički živci iza svakog oka.
Hipotalamus izlučuje hormone koji stimuliraju ili suzbijaju oslobađanje hormona u hipofizi, uz kontrolu ravnoteže vode, spavanja, temperature, apetita i krvnog tlaka.
Pinealno tijelo.
Pinealno tijelo nalazi se ispod corpus callosuma, u sredini mozga.
Proizvodi hormon melatonin, koji pomaže tijelu da zna kada je vrijeme za spavanje.
Hipofiza
Hipofiza se nalazi ispod mozga. Obično ne veća od zrna graška, ova žlijezda kontrolira mnoge funkcije drugih endokrinih žlijezda.
Štitnjača i paratiroidna žlijezda
Štitnjača i paratireoidne žlijezde nalaze se ispred vrata, ispod grkljana.
Štitnjača ima važnu ulogu u tjelesnom metabolizmu. Paratireoidne žlijezde imaju važnu ulogu u regulaciji ravnoteže kalcija u tijelu.
Timus
Timus se nalazi u gornjem dijelu prsnog koša i proizvodi bijele krvne stanice koje se bore protiv infekcija i uništavaju abnormalne stanice.
Nadbubrežna žlijezda
Nadbubrežna žlijezda nalazi se na vrhu svakog bubrega. Poput mnogih žlijezda, nadbubrežne žlijezde rade ruku pod ruku s hipotalamusom i hipofizom. Nadbubrežne žlijezde stvaraju i oslobađaju kortikosteroidne hormone i epinefrin koji održavaju krvni tlak i reguliraju metabolizam.
Gušterača
Gušterača se nalazi preko stražnjeg dijela trbuha, iza želuca. Gušterača igra ulogu u probavi, kao iu proizvodnji hormona. Hormoni koje proizvodi gušterača uključuju inzulin i glukagon, koji reguliraju razinu šećera u krvi.
Jajnici
Ženski jajnici nalaze se s obje strane maternice, ispod otvora jajovoda (cijevi koje se protežu od maternice do jajnika). Osim što sadrže jajne stanice potrebne za reprodukciju, jajnici također proizvode estrogen i progesteron.
Testis
Muški testisi nalaze se u vrećici koja visi izvan muškog tijela. Testisi proizvode testosteron i spermu.
ENDOKRINI DISTRUPTORI & REPRODUKTIVNO ZDRAVLJE
Spojevi ili kemikalije koje ometaju endokrini sustav mogu pridonijeti raznim problemima reproduktivnog zdravlja i plodnosti. Mogu doprinijeti endometriozi, pogoršati simptome PCOS-a i negativno utjecati na mušku plodnost.
Da, endokrini disruptori nalaze se u raznim izvorima i češći su nego što bismo željeli vjerovati. Vjerujem da će vam ova mala količina informacija o endokrinim disruptorima pomoći da razmislite jer znanje je moć kada su u pitanju endokrini disruptori. Razumijevanjem ovih kemikalija i njihovih izvora možemo poduzeti proaktivne korake kako bismo smanjili njihov utjecaj. Usredotočite na male korake i stvari koje možete kontrolirati. Čak i male promjene, vode do velike koristi i dobrobiti za vaše cjelokupno zdravlje.
Homeopatska medicina & detoksikacija i drenaža
Homeopatska terapija ima ulogu da podrži tijelo u procesu detoksikacije i potakne organizam na izbacivanje toksina.
Postoje tri vrste drenaže: specifična, sekvencijalna i opća. Kad mislimo na opću drenažu, ona se koristi kod pojedinaca s lakom do umjerenom toksičnošću.
Opća drenaža homeopatskom terapijom pomoći će našoj jetri, crijevima i bubrezima te će isprazniti maternicu od toksina i omogućiti izlučivanje. Homeopatska terapija koja se koristI za ovu vrstu drenaže daje izvrsne rezultate.
Homeopatska terapija pomaže u detoksikaciji organizma, ima izvrsne rezultate ali je važno napomenuti da nisu u pitanju nikakvi protokoli već se propisuje za svakog pojedinca osobno individualnim holističkim pristupom.
REZERVIRAJTE SVOJ TERMIN & HOMEOPATSKA DETOKSIKACIJA
Vjerojatno ste već napravili mnoštvo pregleda, ali još uvijek niste zadovoljni sa rješenjem vaših problema. Ovdje ćete dobiti individualni, holistički pristup kroz homeopatsku terapiju i niz savjeta za brže rješavanje vaših tegoba ili tegoba vašeg djeteta.
Prva homeopatska terapija uključuje:
- Pojašnjenje vaših glavnih zdravstvenih pritužbi, vaši ciljevi i prioriteti
- Ukupni simptomi-iz prošlosti, sadašnjosti glavnih tjelesnih sustava ili organa, “od glave do pete “
- Analiza vaših laboratorijskih nalaza koje do sada imate
- Sveobuhvatan upitnik – Analiza
- Prva konzultacija u trajanju od 60 do 90 minuta
- Upute s preporukom nakon razgovora
- Svakih 7 dana kontrolno savjetovanje
Kontrolna homeopatska terapija uključuje:
- Kontrolna homeopatska konzultacija održava se otprilike 4 tjedna kasnije
- Trajanje od prilike 30-45 minuta
- Tijekom daljnjih konzultacija procjenjujemo promjene koje su se dogodile na svim razinama (fizičkoj, emotivnoj, mentalnoj, energetskoj ) i dogovaramo daljnju terapiju za vaš osobni plan liječenja
Koliko homeopatskih terapija je potrebno?
To ovisi o svakoj osobi i procjenjuje se s obzirom na trenutne zdravstvene pritužbe svakog klijenta. Prva pomoć i akutne pritužbe uglavnom ne iziskuju dugi homeopatski tretman, dok kronične bolesti zahtijevaju dulje liječenje.
Homeopatski pripravci
Homeopatski pripravci mogu biti biljnog, životinjskog i mineralnog porijekla.
Zbog razrjeđenja i postupka potenciranja, oni su netoksični, ne dovode do navikavanja i nemaju štetne nuspojave. Reakcije na supstance zabilježene dokazivanjem, kao i značajke supstanci iz prirode iz postojeće farmakologije, kombinirane su na način da tvore glavninu homeopatske farmakologije, sve zabilježeno u detalje u knjizi poznatoj u homeopatskoj medicini kao ‘Materia Medica’.
Sve informacije o bolestima i tretmanima na ovom web mjestu samo su u informativne svrhe i nisu namijenjene kao dijagnoza, liječenje ili zamjena za profesionalni medicinski savjet.
Sve informacije o homeopatskom liječenju možete dobiti na prvom besplatnom 15-minutnom savjetovanju sa Larisom Mikulaj – homeopatskim liječnikom & certificiranim terapeutom i edukatorom za tugu & gubitke – https://grief.com/grief-certified-counselor/name/larisa-mikulaj/
ISKORISTI SVOJE PRVO BESPLATNO 15-MINUTNO HOMEOPATSKO SAVJETOVANJE
Jedinstvena prilika da objasniš svoje zdravstvene tegobe i otkriješ kako ti homeopatija može pomoći.