Išijas & Homeopatska terapija
HOMEOPATSKA TERAPIJA
Homeopatski terapija može biti od velike pomoći pacijentima koji boluju od išijasa ili od piriformis sindroma.
Homeopatska terapija je dobro poznati sustav liječenja koji čini čuda u liječenju raznih vrsta živčanih bolova, uključujući išijas. Homeopatski lijekovi, koji su prirodni i sigurni, djeluju na temeljni uzrok išijasa za potpuno, učinkovito liječenje i izlječenje. Oni mogu učinkovito kontrolirati bol u išijasu i njegove druge prateće simptome kao što su utrnulost, trnci i peckanje.
Homeopatski lijekovi se odabiru pojedinačno za svaki slučaj išijasa kako bi pružili olakšanje. Pri propisivanju homeopatskog lijeka u ovim slučajevima treba imati na umu različite čimbenike, kao što su strana boli, priroda boli, čimbenici koji bol pogoršavaju ili poboljšavaju, vrijeme kada se pojačava ili smanjuje, svi povezani simptomi poput utrnulosti ili trnaca i temeljni uzrok.
Homeopatska terapija propisana individualno za svakog pojedinca djeluje na liječenje temeljnog uzroka išijasa kao što je ispupčenje diska, degeneracija diska, koštane izbočine, ozljeda i grč mišića kako bi se smanjila iritacija ili pritisak na ishijadični živac. To dovodi do izvrsnog oporavka u slučajevima išijasa. Potrebno je naglasiti da se rezultati razlikuju od slučaja do slučaja ovisno o težini i kroničnosti tegoba i prisutnosti komplikacija ako ih ima.
Budući da nema nuspojava, homeopatska medicina je u prednosti u odnosu na konvencionalnu metodu liječenja koja u slučajevima išijasa koristi lijekove protiv bolova, mišićne relaksanse i kortikosteroide koji nose rizik od nuspojava zbog dugotrajne konzumacije. Primjenom homeopatskih lijekova značajno se smanjuje ovisnost o konvencionalnim lijekovima.
Ishijadični živac (lat. nervus ischiadicus) je najveći živac u našem tijelu koji započinje od donjeg dijela leđne moždine i spušta se kroz kukove i stražnju stranu bedra u potkoljenicu i stopalo.
Išijas nastaje kada dođe do kompresije ili iritacije ishijadičnog živca u donjem dijelu leđa.
Kad kažemo da imamo ‘išijas’ opisujemo stanje velike boli i utrnulosti koje nastaje zbog pritiska na korijen ishijadičnog živca – nervus ischiadicus – uzrokovan degenerativnim promjenama u donjem dijelu kralježnice.
Ishijadični živac – 5 živčanih korijena izlaze iz donje lumbalne i gornje sakralne kralježnice – L4, L5, S1, S2 i S3
Ovih 5 živaca zajedno su duboko u stražnjici, blizu prednje površine mišića piriformis… i spajaju se u veliki, ishijadični živac.
Piriformis je plosnati, uski mišić . Proteže se od donjeg dijela kralježnice kroz stražnjicu do vrha bedara. Mišić piriformis proteže se sa svake strane tijela i pomaže u svakom pokretu donjeg dijela tijela. Ishijadični živac najčešće prolazi ispod piriformisa.
Kada uzrok pritiska na ishijadični živac nisu degenerativne promjene već spazam mišića piriformisa, govorimo o lažnom išijasu –piriformis sindromu. Za razliku od “pravog” išijasa za koji je potrebno duže vrijeme liječenja – piriformis sindrom se rješava brže homeopatskom terapijom kojom ćemo pomoći da se opusti spazam, tj. kronično napeti piriformis.
Naša se kralježnica sastoji uglavnom od tri strukture:
kosti (kralješci)
intervertebralnih diskova
leđne moždine
Kosti kralježnice koji se nazivaju kralješci naslagane su jedna na drugu kako bi oblikovale kralježnicu. Kroz kralješke prolazi leđna moždina.
Intervertabralni diskovi – (Međupršljenski disk, poznat i kao intervertebralni disk ili intervertebralna vlaknasta hrskavica) su vrsta “jastuka” (koji djeluju kao mali amortizeri i također pomažu u pružanju fleksibilnosti kralježnice) koji se nalaze između dva kralješka. Kada se diskovi pritisnuti (zbog starenja i trošenja i artritisa), živčani korijeni ishijadičnog živca bivaju stisnuti ili nadraženi.
To dovodi do upale na korijenima živaca što uzrokuje bol. Bol obično zrači iz donjeg dijela leđa kroz stražnjicu i u stražnji dio noge i mišić potkoljenice i može varirati od vrlo blage boli ili grča u stražnjem dijelu noge do vrlo teške boli. Ponekad se može osjetiti kao iznenadni strujni udari ili trzaji. Obično je samo jedna noga zahvaćena išijasom. Bol također može biti popraćena osjećajem utrnulosti i slabosti u nozi i stopalu. Osobe koje pate od išijasa također se mogu žaliti na trnce ili osjećaj bockanja u nožnim prstima i stopalima.
U uznapredovalim slučajevima ispupčenja diska i kompresije živca osobe mogu izgubiti kontrolu nad radom mjehura i crijeva. Ovo je rijetko, ali ozbiljno stanje i zahtijeva hitnu pomoć.
Uzroci išijasa
Homeopatsko liječenje od velike je pomoći u liječenju izbočine diska, degenerativnih promjena na disku i kralješcima. Homeopatska terapija također učinkovito liječi upalu na korijenima živaca uzrokovanu kompresijom čime se smanjuje bol.
Uzroci išijasa mogu biti mnogi, a glavni među njima su sljedeći:
Ispupčenje diska ili hernija diska: Ispupčenje diska u donjem dijelu kralježnice može uzrokovati uklještenje, kompresiju ili iritaciju ishijadičnog živca. Ovo je najčešći uzrok išijasa.
Degeneracija diska kralježnice: To je prirodno trošenje diska između kralježaka kralježnice, nastaje kao posljedica mikrotrauma i tjelesnih opterećenja u životu. To rezultira skraćivanjem visine kralješaka i rezultira sužavanjem živčanih prolaza (spinalna stenoza). Ova se pojava ne može spriječiti, ali pravilnim stilom života degenerativne promjene se mogu usporiti.
Stenoza (suženje) spinalnog kanala: To može dovesti do smanjenja prostora dostupnog za leđnu moždinu i živce.
Osteoartritis: Koštani izdanci (šiljasti rubovi kosti) mogu se formirati u kralježnicama u starijoj dobi i mogu stisnuti živce donjeg dijela leđa.
Spondilolisteza: To je iskliznuće kralješka koje ga čini neusklađenim s onim iznad sebe, što rezultira sužavanjem otvora kroz koji izlazi živac. Proširena kralježnična kost može ukliještiti ishijadični živac.
Piriformis sindrom: Piriformis mišić je mali mišić koji se nalazi duboko u stražnjici. Zatezanje ili grč ovog mišića naziva se Piriformis sindrom koji može stvarati pritisak i iritirati živac.
Tumor u kralježnici: uzrokuje kompresiju ishijadičnog živca.
Uzroci proizašli iz stila života: dob, pretilost, fizički težak posao, dugo sjedenje, neredovito vježbanje, nošenje visokih potpetica, spavanje na mekanom madracu
Uzroci zbog drugih bolesti: infekcija, fraktura, dijabetes, spazam mišića
Trudnoća kao zasebno stanje koje uzrokuje promijene na tijelu
Simptomi išijasa
Bol: Išijas karakterizira bol koja se širi od donjeg (lumbalnog) dijela kralježnice do stražnjice i niz stražnju stranu noge. Donji dio leđa, stražnjica, stražnja strana bedara i lista vjerojatno će osjetiti bol.
Utrnulost: postoji utrnulost u nogama, stopalima, stražnjici ili u donjem dijelu leđa, može se osjećati utrnulost ili slabost.
Gubitak kretanja: manje je pokreta i bol se pogoršava ako se osoba trudi pomaknuti se.
Osjećaj igle: Može se doživjeti osjećaj bockanja iglama u stopalima, nožnim prstima ili nogama.
Osjećaj pečenja : Konstantan ili povremeni osjećaj pečenja niz nogu.
Čimbenici rizika za išijas
Ozljeda : Mogućnost razvoja išijasa povećava se ako imate ozljedu donjeg dijela leđa ili kralježnice.
Starost: Koštano tkivo i diskovi u kralježnici prirodno propadaju kako starite. S normalnim starenjem, promjene i pomaci u kostima, diskovima i ligamentima mogu dovesti kralježnične živce u opasnost od ozljeda ili uklještenja.
Pretilost: Prekomjerna tjelesna težina može povećati stres na kralježnicu. To rezultira promjenama u kralježnici koje pokreću išijas.
Dugotrajno sjedenje: šanse za razvoj išijasa češće su kod ljudi koji dugo sjede ili imaju sjedilački način života nego kod aktivnih ljudi.
Dijabetes: Vaše šanse za razvoj oštećenja živaca povećavaju se zbog ovog poremećaja, koji mijenja način na koji vaše tijelo koristi šećer u krvi.
Pušenje: Nikotin u duhanu može oslabiti kosti, uzrokovati ozljede kralježnice i ubrzati degeneraciju vertebralnih diskova.
Nedostatak pravilnog držanja: Čak i ako ste fizički zdravi i aktivni, išijas se i dalje može pojaviti ako nepravilno dižete utege ili izvodite druge snažne vježbe snage.
NEKOLIKO PRIMJERA KOJI SE USPJEŠNO LIJEČE HOMEOPATSKOM TERAPIJOM
Išijas lijeve strane
Bolovi duž lijevog ishijadičnog živca. Bol počinje u donjem dijelu leđa i širi se niz nogu do prstiju. U nekim slučajevima bol je locirana u lijevom kuku ili bol u kuku zrači u koljeno. Bol može biti kidajuće / probijajuće prirode. U nekim slučajevima to može biti munja, nalik udaru ili grčevi. Primjena pritiska može pružiti olakšanje. Ležanje na lijevoj strani također nudi olakšanje u nekim slučajevima. Bolovi se poboljšavaju toplim aplikacijama.
Išijas desne strane
Desnostrani išijas – Bol je režuća / probijajuća / probadajuća. Bol počinje u donjem dijelu leđa i širi se niz desni kuk, bedro, udubinu koljena i nogu. Pritisak ili tople aplikacije mogu ponuditi olakšanje.
Išijas s bolovima i ukočenošću
Bolovi u išijasu praćeni utrnulošću. Savijanje bedara prema trbuhu pruža određeno olakšanje. Bolovi se mogu protezati i na listove i stopala.
Išijas koji se pogoršava tijekom hodanja
Išijas koji se pogoršava tijekom hodanja. Najmanji pokret može pogoršati išijas. Ležanje ipak pruža određeno olakšanje. Osoba osjeća olakšanje ležeći na bolesnoj strani. Kuk i noga zahvaćene strane mogu biti teški. Bol je po prirodi razdiruća od kuka kroz stražnju stranu bedra do lista.
Išijas koji postaje bolan tijekom mirovanja
Išijas koji se pogoršava u mirovanju ili dok sjedite. Ležanje na bolnoj strani moglo bi u takvim slučajevima pogoršati bol. Hodanje ili kretanje nudi olakšanje. Uz jaku bol, može se osjetiti peckanje u donjim udovima.
Išijas koji nastaje dizanjem bilo koje težine
Javlja se bol u nozi poput grča. Pacijent ne može dugo sjediti u jednom položaju.
REZERVIRAJTE SVOJ TERMIN
Vjerojatno ste već napravili mnoštvo pregleda, ali još uvijek niste zadovoljni sa rješenjem vaših problema. Ovdje ćete dobiti individualni, holistički pristup kroz homeopatsku terapiju i niz savjeta za brže rješavanje vaših tegoba ili tegoba vašeg djeteta.
Prva homeopatska terapija uključuje:
- Pojašnjenje vaših glavnih zdravstvenih pritužbi, vaši ciljevi i prioriteti
- Ukupni simptomi-iz prošlosti, sadašnjosti glavnih tjelesnih sustava ili organa, “od glave do pete “
- Analiza vaših laboratorijskih nalaza koje do sada imate
- Sveobuhvatan upitnik – Analiza
- Prva konzultacija u trajanju od 60 do 90 minuta
- Upute s preporukom nakon razgovora
- Svakih 7 dana kontrolno savjetovanje
Kontrolna homeopatska terapija uključuje:
- Kontrolna homeopatska konzultacija održava se otprilike 4 tjedna kasnije
- Trajanje od prilike 30-45 minuta
- Tijekom daljnjih konzultacija procjenjujemo promjene koje su se dogodile na svim razinama (fizičkoj, emotivnoj, mentalnoj, energetskoj ) i dogovaramo daljnju terapiju za vaš osobni plan liječenja
Koliko homeopatskih terapija je potrebno?
To ovisi o svakoj osobi i procjenjuje se s obzirom na trenutne zdravstvene pritužbe svakog klijenta. Prva pomoć i akutne pritužbe uglavnom ne iziskuju dugi homeopatski tretman, dok kronične bolesti zahtijevaju dulje liječenje.
Homeopatski pripravci
Homeopatski pripravci mogu biti biljnog, životinjskog i mineralnog porijekla.
Zbog razrjeđenja i postupka potenciranja, oni su netoksični, ne dovode do navikavanja i nemaju štetne nuspojave. Reakcije na supstance zabilježene dokazivanjem, kao i značajke supstanci iz prirode iz postojeće farmakologije, kombinirane su na način da tvore glavninu homeopatske farmakologije, sve zabilježeno u detalje u knjizi poznatoj u homeopatskoj medicini kao ‘Materia Medica’.
Sve informacije o bolestima i tretmanima na ovom web mjestu samo su u informativne svrhe i nisu namijenjene kao dijagnoza, liječenje ili zamjena za profesionalni medicinski savjet. Sve informacije o homeopatskom liječenju možete dobiti na prvom besplatnom 15-minutnom savjetovanju sa Larisom Mikulaj – homeopatskim liječnikom & certificiranim terapeutom i edukatorom za tugu & gubitke – https://grief.com/grief-certified-counselor/name/larisa-mikulaj/
ISKORISTI SVOJE PRVO BESPLATNO 15-MINUTNO HOMEOPATSKO SAVJETOVANJE
Jedinstvena prilika da objasniš svoje zdravstvene tegobe i otkriješ kako ti homeopatija može pomoći.