Hormonska neravnoteža jedan je od najčešćih razloga zbog kojih se ljudi obraćaju homeopatu. Homeopatski pristup je sagledavanje temeljnog problema i holističko liječenje osobe – rješavanje mentalnih, emocionalnih i fizičkih simptoma.
Hormoni su kemijske tvari koje proizvode žlijezde koje se izlučuju izravno u krvotok. Kroz protok krvi, hormoni se prenose u različite organe tijela kako bi regulirali brojne tjelesne funkcije. Glavni hormoni su hormoni štitnjače (proizvodi ih štitnjača), estrogen i progesteron (ženski hormoni koje proizvode jajnici) i testosteron (muški hormon koji proizvodi testis).
Neravnoteža hormona kod žena
Ponekad hormoni izađu iz ravnoteže. Hormonska neravnoteža nastaje kada ima previše ili premalo hormona u krvotoku. Čak i male promjene mogu imati ozbiljne posljedice na naše cijelo tijelo i metaboličke funkcije.
Kod žena se hormonska neravnoteža može dogoditi za vrijeme puberteta prije ili nakon menstruacije, tijekom trudnoće, laktacije ili tijekom menopauze. Tijelo može proizvoditi samo visoke razine estrogena ili može proizvoditi visoke razine estrogena i niske razine drugog hormona, poput testosterona ili progesterona.
Hormonska neravnoteža u žena može dovesti do različitih stanja i sindroma. Glavni sindromi koji proizlaze iz hormonske neravnoteže u žena su PCOS, predmenstrualni sindrom i sindrom menopauze. PCOS uglavnom dovodi do neredovitih menstruacija, akni, rasta dlačica na licu i neplodnosti. Predmenstrualni sindrom odnosi se na skup simptoma koje imaju žene nekoliko dana prije početka menstruacije. Glavni simptomi predmenstrualnog sindroma su promjene raspoloženja, razdražljivost, depresija, glavobolja, promjene u radu crijeva, nadutost trbuha, osjetljivost dojki i akne. Menopauza je trajni prestanak menstruacije u žena. Skup simptoma koji se pojavljuju tijekom menopauze zajednički se naziva menopauzalni sindrom. Simptomi menopauzalnog sindroma uključuju vrućine, depresiju, promjene raspoloženja, tjeskobu, razdražljivost, nesanicu.
Vrste ženskih spolnih hormona
Estrogen
Estrogen je glavni ženski hormon. Većina estrogena se proizvodi u jajnicima, ali male količine se proizvode u nadbubrežnim žlijezdama i masnim stanicama. Tijekom trudnoće, posteljica također proizvodi estrogen. Estrogen trebaju razgraditi jetreni enzimi. Zdrava jetra također je važna za održavanje normalne razine estrogena. Razina estrogena općenito opada tijekom perimenopauze.
Ksenoestrogeni su strani ili sintetski estrogeni, mogu se naći u mnogim izvorima, pesticidi, plastika i ispušni plinovi automobila pridonose visokim razinama ksenoestrogena u našem svakodnevnom okruženju. Oni mogu oponašati djelovanje estrogena proizvedenog u stanicama i mogu promijeniti hormonsku aktivnost.
Kontracepcijske pilule sadrže estrogen i mogu pridonijeti dominaciji estrogena.
Progesteron
Jajnici proizvode ženski spolni hormon progesteron nakon ovulacije. Nakon srednjih tridesetih godina žene proizvode manje progesterona jer počinju slabije ovulirati. Dugotrajni stres može uzrokovati povećanje hormona kortizola. Kortizol je izravno povezan s progesteronom, pa ako postoji potreba za kortizolom, progesteron se često smanjuje.
Testosteron
Iako je testosteron glavni spolni hormon kod muškaraca, prisutan je u manjim količinama i kod žena.
Neravnoteža hormona kod muškaraca

Što je muška hormonska neravnoteža i kako nastaje?
Hormonska neravnoteža u biti znači da vaše tijelo proizvodi premalo ili previše hormona. Kad je riječ o muškarcima, ova neravnoteža remeti tri glavne razine lučenja hormona – testosteron, kortizol i štitnjaču – što u konačnici dovodi do potpunog poremećaja, poznatog kao muška hormonska neravnoteža.
Zbog ubrzanog suvremenog načina života, neredovitih obrazaca spavanja, starenja i nezdravih okolišnih čimbenika, muška hormonska neravnoteža postaje sve češća pojava u današnje vrijeme.
Pogledajmo sada njegove različite vrste, simptome i uzroke te kako homeopatska terapija može pomoći u liječenju ovog poremećaja koji je sve više u porastu.
Postoje četiri glavne vrste muške hormonalne neravnoteže.
- Andropauza
- Adrenalni umor
- Hipotireoza
- Hipertireoza
Uzroci hormonske neravnoteže kod muškaraca:
- Starenje
- Stres
- Određeni lijekovi
- Nezdrava prehrana
- Hormonska terapija
- Razine aktivnosti
- Ozljede
- Genetski faktori
Simptomi hormonske neravnoteže kod muškaraca:
- Erektilna disfunkcija
- Umor
- Gubitak kose
- Debljanje
- Pojačano znojenje
- Pojačana žeđ
- Gubitak mišićne mase
- Smanjen libido
- Razvoj tkiva dojke
- Neplodnost
- Gubitak koštane mase ili osteoporoza
- Gubitak pamćenja
Homeopatija za muški hormonalni disbalans:
Homeopatijsko liječenje muške hormonske neravnoteže uključuje konstitucijsku i holističku terapiju koja zadire duboko u temeljni uzrok bolesti. Umjesto suzbijanja simptoma, kako to prakticira konvencionalna medicina, homeopatija se bavi temeljnim uzrokom i okidačima, trajno ih uklanjajući. To je ono o čemu se radi u terapiji konstitucionalnom homeopatijom. Uzima u obzir različite aspekte pojedinca prije prilagođavanja određenog tretmana koji najbolje funkcionira samo za tog pojedinca.
Homeopatski lijekovi su sigurni, prirodni i pouzdani, bez ikakvih nuspojava. Pružaju dugoročno rješenje za hormonsku neravnotežu.
Homeopatska terapija vraća hormonalne razine u normalu, liječeći sve temeljne prijetnje stresa, abnormalnosti koji bi mogli uzrokovati neravnotežu.
Homeopatska terapija uspješno je izliječila simptome hormonalne neravnoteže kod mnogih muškaraca, koji su povratili snagu i vitalnost i sada vode zdrav, aktivan život.

REZERVIRAJTE SVOJ TERMIN
Vjerojatno ste već napravili mnoštvo pregleda, ali još uvijek niste zadovoljni sa rješenjem vaših problema. Ovdje ćete dobili individualni, holistički pristup kroz homeopatsku terapiju i niz savjeta za brže rješavanje tegoba vašeg djeteta.
Prva homeopatska terapija uključuje:
- Pojašnjenje vaših glavnih zdravstvenih pritužbi, vaši ciljevi i prioriteti
- Ukupni simptomi-iz prošlosti, sadašnjosti glavnih tjelesnih sustava ili organa, “od glave do pete “
- Analiza vaših laboratorijskih nalaza koje do sada imate
- Sveobuhvatan upitnik – Analiza
- Prva konzultacija u trajanju od 60 do 90 minuta
- Upute s preporukom nakon razgovora
- Svakih 7 dana kontrolno savjetovanje
Kontrolna homeopatska terapija uključuje:
- Kontrola homeopatska konzultacija održava se otprilike 4 tjedna kasnije
- Trajanje od prilike 30-45 minuta
- Tijekom daljnjih konzultacija procjenjujemo promjene koje su se dogodile na svim razinama (fizičkoj, emotivnoj, mentalnoj, energetskoj ) i dogovaramo daljnju terapiju za vaš osobni plan liječenja
Koliko homeopatskih terapija je potrebno?
To ovisi o svakoj osobi i procjenjuje se s obzirom na trenutne zdravstvene pritužbe svakog klijenta. Prva pomoć i akutne pritužbe uglavnom ne iziskuju dugi homeopatski tretman, dok kronične bolesti zahtijevaju dulje liječenje.
Homeopatski pripravci

Homeopatski pripravci mogu biti biljnog, životinjskog i mineralnog porijekla.
Zbog velikog razrjeđenja i postupka potenciranja, oni su netoksični, ne dovode do navikavanja i nemaju štetne nuspojave. Reakcije na supstance zabilježene dokazivanjem, kao i značajke supstanci iz prirode iz postojeće farmakologije, kombinirane su na način da tvore glavninu homeopatske farmakologije, sve zabilježeno u detalje u knjizi poznatoj u homeopatskoj medicini kao ‘Materia Medica’.