Vitamin D i što trebamo znati o njegovoj suplementaciji?
“VITAMIN SUNCA”-VITAMIN D
Vitamin D poznat je kao “vitamin sunca”- prirodni tip vitamina D proizvodi se u vašoj koži kada ste izloženi sunčevoj svjetlosti. Ako iz bilo kojeg razloga niste dovoljno na suncu ili sunce nije dovoljno jako da vam omogući da sami proizvodite vitamin D, ili pak pripadate određenoj skupini ljudi koji su izloženi većem riziku od niskog nivoa vitamina D – dobro je da se posavjetujete da uzmete dodatak vitamina D.
Najnovije studije kažu da 80% stanovništva ima deficit vitamina D. Svi već dobro znamo koji su benefiti vitamina D i da je sve više rizičnih skupina kojima je suplementacija vitamina D potrebna, zbog čega se s pravom govori o „pandemiji“ hipovitaminoze D.
Vitamin D jedan je od vitamina topivih u mastima, a netopivih u vodi, uključujući i vitamine A, E i K
Nedostatak vitamina D najčešće pogađa djecu i dojenčad, stariju populaciju te odrasle osobe koje kožu ne izlažu dovoljnim količinama sunčeve svjetlosti.
najčešći Simptomi nedostatka vitamina D :
Nesanica
Nemiran san
Kronični umor
Bolovi u kostima osobito zdjelici i donjem dijelu leđa – osteoporoza, osteopenija – kada nema dovoljno vitamina D -apsorpcija minerala iz crijeva je veoma niska pa se minerali crpe iz kostiju
Fibromialgija
Loše raspoloženje, depresija – naročito zimi
Lako zamaranje nakon fizičkih aktivnosti
Pojačano znojenje – čelo, lice
Gubitak kose, tanka kosa
Sporo zarastanje rana
Česte respiratorne bolesti
SLIJEDEĆI SIMPTOMI NEDOSTATKA VITAMINA D – teško se penjete uz stepenice – teško se dižete iz sjedećeg položaja – često vas bole butine
ZBOG ČEGA JE JOŠ VAŽAN VITAMIN D?
ZA DOBRO RASPOLOŽENJE
PODRŽAVA ZDRAVLJE PROSTATE, DOJKE I DEBELOG CRIJEVA
IMA JAK INFLAMATORNI EFEKAT
ZA ZDRAVLJE KOSTIJU, ZGLOBOVA, MIŠIĆA
REGULIRA HORMON LEPTIN – HORMON SITOSTI – ako želite skidati kilograme dobro je da je status VITAMINA D dobar da bi izbjeli veliku žudnju za hranom
UBRZAVA ZARASTANJE RANA
IMUNITET – osobito kod autoimunih poremećaja
tko ne BI TREBAO da suplementira vitamin d?
Osobe koje boluju od:
SARKOIDOZE
HIPERPARATHIREODIZMA
NIJE DOBRO DA SE VITAMIN D KOMBINIRA S NEKIM DIURETICIMA (koji sadrže Hidroklorotiazid), TE PREPARATIMA KOJI SADRŽE LITIUM
AKO IMATE BUBREŽNE KAMENCE, SMANJENU BUBREŽNU FUNKCIJU
AKO IMATE VISOKE FOSFATE U KRVI, VISOK KALCIJ U KRVI
ALERGIJA NA VITAMIN D – rijetko ali neke osobe imaju problem s alergijom na VITAMIN D
Što je važno znati kada uzimamo VITAMIN D?
Znamo da je VITAMIN D veoma važan za imuno sustav, za održavanje kalcija u kostima da smanjuje upale. Međutim veoma je važno da znate ako morate uzimati veće količine vitamina D duže vrijeme, a nemate dovoljno Magnezija u vašoj prehrani ili ga dodatno ne uzimate u obliku suplemenata, veće doze vitamina D povećat će nedostatak Magnezija jer Magnezij ide ruku pod ruku s vitaminom D. Oni djeluju zajedno koristeći iste enzime.
Kada povećate unos vitamina D, potencijalno biste mogli smanjiti Magnezij, stoga pripazite na dovoljne količine Magnezija.
Magnezij ima vrlo važnu funkciju – da se kalcij ne nakuplja unutar stanica, arterija u zglobovima. Zato je važno da imate dovoljno Magnezija – jer nedostatak Magnezija u ovom slučaju mogao bi rezultirati bubrežnim kamencima ili nakupljanjem kalcija u arterijama ili u zglobovima. Isto tako potreban vam je Magnezij da biste aktivirali vitamin D. Ako jedete dovoljno povrća koje je izvor Magnezija svaki dan ne morate brinuti ili ako Magnezij dodatno uzimate kao suplement.
Veoma je važno još reći da je i vitamin B6 veoma važan u ovom mehanizmu jer je on kofaktor i pomaže vitaminu D i Magneziju da rade zajedno.
Ako je vaša prehrana zdrava tada ne biste trebali imati problema… ali ako jedete nezdravu hranu ili ako ste na keto dijeti i ne dobivate dovoljno B6 vitamina to bi mogao biti problem – tada razmislite i posavjetujte se da dodatno uzmete vitamin B6. Eto vidite što je sve potrebno uključiti da biste imali koristi od suplementacije vitamina D.
NAMIRNICE – VITAMIN D | Količina | Mikrograma |
Losos | 100g | 16,0 |
Tunjevina | 100g | 5,0 |
Kokošje jaje | 1 kom | 1,0 |
Teleća jetra | 100g | 1,0 |
Tvrdi sir | 30g | 0,33 |
Maslac | 10g | 0.1 |
Vitamin D je steroidni hormon koji kao i ostali steroidni hormoni nastaje is kolesterola.
Vitamin D nastaje tako da našu kožu izlažemo suncu, točnije UVB ZRAKAMA, koje moraju imati valnu dužinu od 290-320 nanometara jer samo tada se stvara vitamin D (vitamin D neće proizvesti svako sunčanje ).
Taj vitamin D koji se stvori u koži nije aktivni oblik, kao što nije aktivni oblik niti kada ga suplementiramo. On mora proći aktivaciju da bi postao “aktivan”.
Prvu aktivaciju prolazi kroz jetru, a drugu kroz bubrege. Kada prolazi kroz jetru on postaje 25-hidroksikolekalciferol ili 25-hidroksivitamin D3, pomoću enzima vitamina D 25-hidroksilaze.
A kada prođe kroz bubreg postaje 1,25-dihidroksikolekalciferol. To je hormon koji se veže i aktivira receptor vitamina D u jezgri stanice. Dakle to je jedina aktivna forma vitamina D.
Kada radimo laboratorijsku analizu Vitamina D vadeći krv, dobivamo rezultate za 25-hidroksikolekalciferol, dakle to je onaj dio koji je prvi prošao aktivaciju kroz jetru.
Iako se za VITAMIN D kaže da je veoma važan u metabolizmu kalcija, fosfora, magnezija, vitamin D je ipak mnogo više od toga. Receptori za VITAMIN D nalaze se u stanicama kože, mozga, srca, crijeva, dojki, prostate, spolnih organa itd.. Nema organa u našem tijelu koji nema receptor za vitamin D.
REZERVIRAJTE SVOJ TERMIN
Vjerojatno ste već napravili mnoštvo pregleda, ali još uvijek niste zadovoljni sa rješenjem vaših problema. Ovdje ćete dobili individualni, holistički pristup kroz homeopatsku terapiju i niz savjeta za brže rješavanje tegoba vašeg djeteta.
Prva homeopatska terapija uključuje:
- Pojašnjenje vaših glavnih zdravstvenih pritužbi, vaši ciljevi i prioriteti
- Ukupni simptomi-iz prošlosti, sadašnjosti glavnih tjelesnih sustava ili organa, “od glave do pete “
- Analiza vaših laboratorijskih nalaza koje do sada imate
- Sveobuhvatan upitnik – Analiza
- Prva konzultacija u trajanju od 60 do 90 minuta
- Upute s preporukom nakon razgovora
- Svakih 7 dana kontrolno savjetovanje
Kontrolna homeopatska terapija uključuje:
- Kontrola homeopatska konzultacija održava se otprilike 4 tjedna kasnije
- Trajanje od prilike 30-45 minuta
- Tijekom daljnjih konzultacija procjenjujemo promjene koje su se dogodile na svim razinama (fizičkoj, emotivnoj, mentalnoj, energetskoj ) i dogovaramo daljnju terapiju za vaš osobni plan liječenja
Koliko homeopatskih terapija je potrebno?
To ovisi o svakoj osobi i procjenjuje se s obzirom na trenutne zdravstvene pritužbe svakog klijenta. Prva pomoć i akutne pritužbe uglavnom ne iziskuju dugi homeopatski tretman, dok kronične bolesti zahtijevaju dulje liječenje.
Homeopatski pripravci
Homeopatski pripravci mogu biti biljnog, životinjskog i mineralnog porijekla.
Zbog velikog razrjeđenja i postupka potenciranja, oni su netoksični, ne dovode do navikavanja i nemaju štetne nuspojave. Reakcije na supstance zabilježene dokazivanjem, kao i značajke supstanci iz prirode iz postojeće farmakologije, kombinirane su na način da tvore glavninu homeopatske farmakologije, sve zabilježeno u detalje u knjizi poznatoj u homeopatskoj medicini kao ‘Materia Medica’.
Sve informacije o bolestima i tretmanima na ovom web mjestu samo su u informativne svrhe i nisu namijenjene kao dijagnoza, liječenje ili zamjena za profesionalni medicinski savjet.
Sve informacije o homeopatskom liječenju možete dobiti na prvom besplatnom 15-minutnom savjetovanju sa Larisom Mikulaj-homeopatskim liječnikom & certificiranim terapeutom i edukatorom za tugu & gubitke – https://grief.com/grief-certified-counselor/name/larisa-mikulaj/
ISKORISTI SVOJE PRVO BESPLATNO 15-MINUTNO HOMEOPATSKO SAVJETOVANJE
Jedinstvena prilika da objasniš svoje zdravstvene tegobe i otkriješ kako ti homeopatija može pomoći.